02 lis

Zakazy ruchu pojazdów w Polsce

Rozporządzenie Ministra Transportu z dnia 31 lipca 2007 roku określa okresy ograniczeń i zakazów ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o DMC przekraczającej 12 ton, oczywiście z wyłączeniem autobusów. Jednak od rozporządzenia są pewne wyjątki.

                Ciężarówki, które wjechały na teren Polski w czasie trwania zakazu, mogą poruszać się drogami krajowymi do 50 km od momentu przekroczenia granicy. Pojazdy powracające z zagranicy i mające na celu „zakończenie przewozu drogowego lub do odbiorcy przewożonego ładunku, mających siedzibę na terytorium RP pod warunkiem posiadania przez kierowcę ważnej rocznej

karty opłaty za przejazd po drogach krajowych”. Odstępstwa od zakazów obejmują jeszcze m.in. transporty np. leków, żywca, towarów szybko psujących się i od 21 października 2022 roku także pojazdów używanych „do przewozu węgla, koksu i innych paliw stałych wytwarzanych z węgla oraz drewna opałowego, pelletu i brykietu”.

Zakazy ruchu obowiązują od godziny 8 do godziny 22 w:

-Nowy Rok (1 stycznia),

-Wielkanoc (święto ruchome)

-Poniedziałek Wielkanocny (święto ruchome),

-Święto Pracy (1 maja),

-Święto Konstytucji (3 maja),

-pierwszy dzień Zielonych Świątek (święto ruchome),

-Boże Ciało (święto ruchome),

-Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia),

-Wszystkich Świętych (1 listopada),

-Święto Niepodległości (11 listopada),

-Boże Narodzenie (25 grudnia),

-drugi dzień Bożego Narodzenia (26 grudnia),

oraz w dni je poprzedzające od 18 do 22 za wyjątkiem Wigilii Bożego Narodzenia oraz Sylwestra. Wakacyjne okresy zakazu ruchu (od zakończenia roku szkolnego do niedzieli przed jego rozpoczęciem) obowiązują w piątki od 18 do 22, soboty od 8 do 14 i niedziele od 8 do 22.  

Wyliczamy wyrównanie płacy minimalnej za pracę na terenie innych państw UE

spedycja

Posiadamy własnego tłumacza we Francji, którego posiadanie rekomendujemy po zmianie przepisów.